Trochę historii

Perły to jeden z nielicznych elementów stroju, który panuje w modzie nieprzerwanie od wieków. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się na czym polega ich fenomen? Dlaczego mimo upływu czasu, perły są obecne w biżuterii i na ubraniach od setek tysięcy lat?

Perła jest znana jako „Królowa klejnotów”, ma swój niepowtarzalny urok oraz historię sięgającą czasów starożytnych. Najstarszy naszyjnik z pereł pochodzi z Egiptu i ma ponad 4,5 tys. lat! Wzmianki o perłach można znaleźć w Biblii i działach Homera. Epoka baroku także zawdzięcza swą nazwę perłom, a konkretnie… nieregularnemu kształtowi perły, zwanego „barocco”. Perły były wtedy tak rzadkie, że naszyjnik z perełkami uważany był za bezcenny skarb. Była to najdroższa biżuteria na świecie i tak rzadka, że ​​zarezerwowana tylko dla szlachty i bardzo bogatych. Pamiętacie słynny obraz z tego okresu „Dziewczyna z perłą”?

1) Jan Vermeer- Dziewczyna z perłą; 2) Marcus Gheeraerts II- Portret nieznanej kobiety;

Przenieśmy się teraz do Paryża z początku lat dwudziestych. Pierwszym projektantem który zaczął korzystać z biżuterii kostiumowej był francuz Paul Poiret który w 1910 roku jako pierwszy zaproponował w swojej kolekcji naszyjniki ze sztucznych czarnych pereł. Jednak prawdziwą królową pereł i sztucznej biżuterii jest Coco Chanel. Była ona pierwszym projektantem, który łączył sztuczne perły z błyszczącymi kamieniami szlachetnymi. Do tej pory zamożni ludzie, woleli nie pokazywać się w miejscach publicznych z dużą ilością drogiej biżuterii. Sama Coco mawiała, że „Paradowanie z milionami owiniętymi wokół szyi tylko dlatego, że się jest bogatym, jest niesmaczne i prowokujące”. Dlatego tym bardziej klienci pokochali pomysł noszenia sztucznej biżuterii w przesadnej ilości. Była ona idealnym dopełnieniem dla minimalistycznych projektów ubrań Chanel.

Coco Chanel;

Perły uwielbiały także Grace Kelly i Jackie Kennedy oraz nasza polska gwiazda- Pola Negri. Chyba każdy kojarzy słynny kadr z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego” w którym Audrey Hepburn stoi przed wystawą tytułowego sklepu Tiffanny z nonszalancko zamotanym wokół szyi perłowym naszyjnikiem.

1) Audrey Hepburn; 2) Jackie Kennedy; 3) Grace Kelly;

Wielki powrót pereł

Perły stały się niezwykle popularne w sezonie jesień-zima 2017/2018 i wygląda na to, że sezon wiosna-lato 2018 również zostanie przez nie zdominowany. Perły „pokochały” się z codzienną garderobą, przybierając nieco casualowego stylu. Od teraz perły nosimy na swetrach, kurtkach, jeansach i dodatkach, takich jak torebki i czapki. Z kolei klasyka w postaci perłowej biżuterii (naszyjniki i broszki), w szczególności ta pochodząca z domu mody Chanel, stała się silnym trendem na instagramie i wśród blogerek.

Biżuteria Chanel

Ubrania i akcesoria z perełkami: 1) Zara; 2) Zara; 3) Asos;

Jak nosić perły

Perły są świetnym rozwiązaniem aby nadać prostej stylizacji kobiecości. W tym sezonie nie obowiązują nas żadne zasady, bowiem perły nosimy zarówno w eleganckim wydaniu z koszulami i żakietami, jaki i nieco bardziej nonszalanckim do adidasów czy ubrań ze skóry. Najważniejsze jest to, aby to co mamy na sobie, to jak nosimy perły, sprawiało nam przyjemność i było dobrą zabawą.

A zatem czym kierować się przy tworzeniu stylizacji z perłami, tak aby było ciekawie, nowocześnie i modnie? Proponuje zastosować zasadę kontrastów stylu… ale uwaga tę zasadę kieruje tylko dla odważnych! W zasadzie kontrastu stylów, proponuje połączyć perły jako klasyczny i elegancki element stroju z ich przeciwieństwem np. masywnymi botkami w rockowym stylu, skórzanymi spodniami czy na sportowo z adidasami i bluzą.

Jeżeli wolisz bardziej klasyczne rozwiązania skorzystaj z zasady podobieństw stylów! Co to oznacza w praktyce? Proponuje perły połączyć z koronką, klasycznymi koszulami, cygaretkami czy szpilkami. Aby jednak nie było za nudno, wybierzmy dla urozmaicenia wzorzyste koszule (krata, paski) czy kolorowe buty.

Bawcie się dobrze tworząc perełkowe stylizacje!

/Justyna

Leave a comment