Idzie zima… Na szczęście, jest jeszcze jesień i o ile wszystko dobrze pójdzie to na pewno będzie złota i słoneczna. Tylko jak radzić sobie z wyborem obuwia kiedy rano jest 10 stopni, a popołudniu, gdy wracamy z pracy 20? Rozwiązaniem wręcz idealnym wydają się być buty, które są zakryte, ale jednocześnie przewiewne, pasujące zarówno do trencza jak i lekkich płaszczy. A zatem tej jesieni wybierzemy espadryle!

Początkowo uważane za chłopskie, na trwałe zyskały status modowego „must- have” stając się kultowym elementem już nie tylko letnich stylizacji. W zależności od sezonu, espadryle są bardziej lub mniej promowane przez projektantów, a tym samym cyklicznie wracają na „ulicę”. Buty tego typu to świetna modowa inwestycja, możemy być przekonani, że dobrej jakości para posłuży nam na lata… Dokładnie tak!  Buty tego typu dobrze przechowywane i zadbane to ponadczasowy element stylizacji, w którym dodatkowo będziemy wyglądać niezwykle stylowo. Dzięki swej prostocie jest on również bezpieczny, wybierzmy klasyczną wersję wykonaną z tkaniny, skóry lub zamszu naturalnego, a z pewnością będzie to strzał w dziesiątkę. Czego można chcieć więcej?

Jak wyglądają klasyczne espadryle?

Espadryle to rodzaj obuwia, w których wierzch jest zazwyczaj wykonany z materiału albo skóry a charakterystyczna podeszwa zrobiona jest z juty, plecionej trawy albo po prostu ze sznurka.

Czy kataloński chłop nosi buty od Yves Saint Laurent?

Espadryle pochodzą z  Hiszpanii a ich nazwa –z francuskiego – espadrille pochodzi od katalońskiego słowa espardenya wywodzącego się pierwotnie od nazwy trawy- esparto służącej m.in. do wytwarzania lin. To właśnie z tego materiału pierwotnie produkowano buty tego typu. Pierwsze espadryle noszone były już w XIV wieku przez chłopów zamieszkujących Pireneje. W latach 40-tych i 50-tych modę na espadryle lansowały m.in. Lauren Bacall (żona Humphreya Bogarta), Rita Hayworth oraz sama Grace Kelly, wśród męskiego grona wielbicieli tych butów można wymienić choćby Johna F. Kennedy’ego czy Salvadora Dali.

(Od lewej) 1. Lauren Bacall; 2. JFK z siostrami w 1938 roku; 3. Rita Hayworth 

W kolejnej dekadzie ich pozycję modową umocnił nie kto inny jak sam Yves Saint Laurent, który podczas paryskich targów mody w 1960 roku zainteresował się ekspozycją firmy- Castañer, której właścicielami było katalońskie małżeństwo z Hiszpanii. Współpraca dla obu stron okazała się niezwykle owocna, 24- letni wówczas Saint Laurent zrewolucjonizował branżę modową espadrylami na koturnie, zaś będąca na skraju bankructwa firma Castañer dzięki współpracy przetrwała i do dnia dzisiejszego produkuje espadryle pod swoją marką.

Espadryle YSL 1960 rok;

Jak nosić espadryle ?

Espadryle jako casualowy element ubioru noszony jest dziś powszechnie, znajdziecie je zarówno w kolekcjach wielkich projektantów jak i w popularnych sieciówkach. W galerii przedstawiamy dla Was parę propozycji na to jak nosić te kultowe buty jesienią.

Trencz, torebka, espadryle- Zara

Kurtka- Stradivarius; torebka- Zara; espadryle- Stradivarius

Kurtka- H&M; torebka- Zara; espadryle- H&M

A Ty masz już swoją parę?

Justyna

Leave a comment